Czyli świadome, celowe i umyślne odstępstwo od ustalonych norm i zasad. Człowiek dopuszczający się zdrady nazywany jest zdrajcą. Uznawana jest za czyn moralnie zły, krzywdzący drugiego człowieka. W kwestii psychologii zdrada jest skutkiem wyboru danej osoby, opiera się to na niewierności wobec siebie lub innych.
Zdrada emocjonalna
Partnerzy w zdrowym związku miłosnym powinni wzajemnie się wspierać, szanować i cieszyć swoją obecnością. Czują się ważni dla drugiej osoby. Jednak gdy wkrada się osoba trzecia, spoza związku następuje możliwość zdrady emocjonalnej. Jak ją rozpoznać?
- Myślisz o nowo poznanej osobie częściej niż o swoim partnerze, zaczynasz ich porównywać. Często osoba ze stałego związku zaczyna nam się „nudzić”, wkracza rutyna, przyzwyczajenie natomiast nowa osoba daje nam poczucie świeżości, nutkę adrenaliny, wprowadza coś nowego w nasze życie.
- O zdradzie mówimy gdy zaczynamy ukrywać nową znajomość przed partnerem lub mocno ograniczamy informacje o nim które otrzymuje od nas partner, nie chcemy przykuwać jego uwagi.
- Kolejnym sygnałem jest zwierzanie się nowo poznanej osobie, zamiast naszemu partnerowi. Zwłaszcza gdy dotyczy to problemów aktualnych związanych z życiem, pracą, związkiem o których powinniśmy rozmawiać z osobą z którą planujemy życie.
- Fascynacja nową osobą sprawia że widzimy ją jako idealną, a u naszego partnera same wady. Całe dnie spędzamy na telefonie a bliskich odtrącamy.
Zdrada małżeńska
Inaczej cudzołóstwo, sytuacja w której jedna z osób będąca w związku małżeńskim, współżyje z inną osobą niż jest w związku. Wina zawsze jednak leży po stronie osoby zdradzającej.
Skąd bierze się zdrada?
Jak wynika z badań ze związków pozamałżeńskich rodzi się 20% dzieci z puli ogólnej. Na początku każdego związku dominuje namiętność, jednak z czasem poziom namiętności i fenyloaminy- tzw. chemii miłości zmniejsza się, a powyższe wartości zamieniają się w intymność i partnerstwo. Jeśli na tym etapie więc partnerzy nie rozwiązują swoich problemów na bieżąco a zagłuszają je, może to prowadzić do braku porozumienia, zgrzytów, zaczyna wkradać się nuda. Często więc sfrustrowani partnerzy zaczynają szukać odskoczni, czegoś innego, nowego.
Co jest więc zdradą?
Ciężko uogólnić co już będzie zdradą a co jeszcze nie. Dla niektórych ludzi już ukrywanie czegoś przed partnerem: wiadomości z innymi osobami czy rozmów telefonicznych to zdrada. Następnie flirt, pocałunek czy współżycie to już jawne objawy zdrady i co najważniejsze, nigdy tutaj nie jest winna osoba zdradzana. Każdy człowiek powinien mieć na tyle odwagi, by najpierw pozamykać „stare” sprawy a dopiero potem rozpoczynać nowe związki, nawet jeśli to przelotny romans.
Czy zdradę można wybaczyć?
Dla wielu osób zdrada jest niewybaczalna, niejako to okazanie braku szacunku dla drugiej osoby w związku. Pary które jednak daną sytuację chcą przepracować, mogą skorzystać z pomocy psychologa oraz terapii dla par.
Ciekawostki:
Według badań zdrada kobiety jest bardziej emocjonalna niż mężczyzn, kobietom z reguły zależy na bliskości, przytulaniu, czułościach i uczuciach, mężczyźni raczej kierują się popędem i potrzebami fizycznymi.
Prawdopodobieństwo zdrady wzrasta z każdym kolejnym aktem zdrady, dodaje adrenaliny i świeżości doznań, co składania do kolejnej zdrady.
Bibliografia:
N. Wańczyk „Psychofizyczne uwarunkowania człowieka do zdrady w związku partnerskim”
N. Hipsz „Zdrady i romanse” Warszawa 2011
Autor: N. Lembicz
Myślę, że warto dodać dlaczego najczęściej dochodzi do zdrady. Znajomość wyników obserwacji i badań specjalistów może pomóc zapobiec takim sytuacją, ale też lepiej zrozumieć obydwu partnerów w związku:
*Kłopoty w związku – zdrada może być sposobem na ucieczkę od problemów w związku, takich jak brak komunikacji, brak bliskości, rutyna czy monotonia.
*Brak satysfakcji seksualnej – zdrada może być sposobem na zaspokojenie potrzeb seksualnych, które nie są realizowane w związku.
*Niski poziom samooceny – zdrada może być sposobem na podniesienie samooceny, kiedy osoba czuje się nieatrakcyjna lub niekochana w związku.
*Poszukiwanie nowych wrażeń – zdrada może być sposobem na urozmaicenie życia i poszukiwanie nowych doznań.
*Zły wpływ otoczenia – zdrada może być spowodowana przez negatywny wpływ otoczenia, np. naciski ze strony znajomych czy rodziny, które promują niewierność.
Polecam też: Wańczyk, N. (2013). Psychofizyczne schorzenie człowieka do zdrady w związku partnerskim. Ogrody Nauk i Sztuk , (3), 143-153.
Artykuł jest bardzo dobry. Od siebie dodałabym jeszcze czynniki przez, które najczęściej dochodzi do zdrady.
Temat trudny i ważny. Ze zdradą można sobie poradzić, lecz wymaga to czasu, pracy nad sobą i otwartości na różne emocje. Kluczowy właśnie jest czas…a synonimem zdrady jest niestety słowo kryzys 🙁
Dodałbym, że zdrada nie musi występować tylko w związkach. Takie same sytuacje występują również w rodzinie czy relacjach przyjacielskich. Uważam, że tak jak zresztą wskazuje artykuł osoby, które zdradzają mają pewne niezaspokojone potrzeby, których nie potrafią skonfrontować z osobą zdradzoną. Wydaje im się, że łatwiej będzie znaleźć to gdzieś indziej lub też poprzez zdradę ich relacja się zakończy a oni unikna konfrontacji.